7 съвета за осветлението на дома

Често го подценяват, обаче доброто осветление  може тотално да преобрази едно помещение. Мнозинството хора поставят един полилей или пендел и с това смятат въпроса за приключен, но с малко повече средства и усилия, домът ви може наистина да грейне в нова светлина. Допълнителните лампи (настолни, стенни, подови, спотове или луни) могат да ви дадат екстра количество светлина, за да улеснят  ежедневните ви занимания, като четене или готвене, или да подчертаят интересни архитектурни детайли, картини или други произведения на изкуството. Опитайте.

За да се справите по-добре със задачката, ще ви дадем някои основни съвети относно избора и монтажа на интериорното осветление.

7 съвета за осветлението на дома

1. Разположение и контрол

Разположете осветителните тела, така че да покрият всяко кътче от помещението – не пропускайте ъглите. Позиционирайте електрическите ключовете на удобно за вас място и си осигурете възможност да контролирате всяка лампа независимо от другите – така ще може да ги комбинирате по различен начин, за да постигнете желаната атмосфера. Димерът ще ви даде допълнителна опция за контрол върху силата на светлинния поток.

2. Цветна температура

Накратко цветната температура на една крушка определя дали тя излъчва топла жълта светлина или студена синя светлина. Цветната температура се измерва в Келвини (К) и повечето крушки на пазара са в диапазона 2700 - 6500 К, колкото по-голямо е числото, толкова по-студена е светлината. Когато подбирате светлинни източници за едно помещение, добре е те да са с близка цветна температура, за да създадат единно излъчване. Ако не сте сигурни какви да изберете, най-добре заложете на крушки с цветна температура 4000 К – неутрална дневна светлина.

7 съвета за осветлението на дома

3. Мощност

Мощността на осветителното тяло има пряко отношение към големината на помещението, в което ще се монтира. Логично е за по-големи помещения да изберете осветителни тела с повече крушки, но също така е добре да обърнете внимание и на фасунгата. По правило Е27 са по-мощни от Е14 и другите варианти на пазара – изберете лампа с фасунга Е27, ако имате нужда от повече ватове.

4. Пестете енергия

Елементарно е – просто подменете крушките в жилището си с диодни. LED крушките ще намалят сметката ви за осветление с над 50%. Освен това имат доста по-дълъг живот в сравнение с обикновените, а 2-годишната им гаранция ви гарантира, че дори да изгори - крушката ще ви бъде заменена с нова. Друг вариант за пестене на енергия е да поставите сензор за движение – дори да забравите да изключите лампата, тя ще угасне автоматично, ако не засича движение в помещението.

7 съвета за осветлението на дома

5. Съобразете се с пространството

Съобразете големината на осветителните тела с големината на стаите – за тесните пространства изберете малки лампи със семпъл дизайн. Големите помещения задължително изискват нещо подобаващо по размер и стил.  Аплиците и спотовете биха свършили чудесна работа в осветяването на малки помещения, да създадат приятна и уютна атмосфера, без да заемат и милиметър от подовото пространство. В големите помещения може да си позволите екстри като обемни лампиони или други подови лампи. 

7 съвета за осветлението на дома

6. Внесете цвят

Класическият вариант осветително тяло е с цвят хром и бял абажур, но защо да се ограничавате, когато на пазара има един куп лампи в свежи и ярки цветове и дори принтове. Използвайте ги, за да подчертаете стила на помещението, или като свежи акценти, които да изпъкнат.

7 съвета за осветлението на дома

7. Внесете стил

Ще повторим - защо да избирате традиционно осветително тяло, като имате опция за нещо далеч по-интересно като например Интериорен полилей Butterfly Susp или Светещ глобус Ден/нощ?

7 съвета за осветлението на дома

« Назад
© Developed by CommerceLab
Praktis
Абонирайте се за нашите специални предложения: